Document-page-0021922

Budeme-li se bavit o historii Českého Trmického fotbalu, musíme začít rokem 1922, kdy Jan Stanislav Loučka zinicializoval schůzku v Restauraci „U města Prahy” se záměrem založit český fotbalový klub. A tak se stalo, vznikl náš předchůdce ČSK Trmice. Prvním předsedou byl zvolen Rudolf Král a první trikot se skládal z černých trenýrek a bílých košilí s výšivkou ČSK. První zápas odehráli Trmičtí s rezervou Neštěmic s výsledkem 0:4.

1923

V roce 1923, díky nedostatkům financí, převzal nad klubem patronát pražský Meteor VIII. Proto taky nastala první změna názvu na SK Meteor Trmice. I přes špatné finanční zázemí hráli Trmičtí pohledný fotbal a každým rokem postupovali o soutěž výše, až se dokázal roku 1925 „dotáhnout” a 2:0 porazit svému Trmického rivala DFK Türmitz, který tehdy hrál na hřišti „V Jílovišti”. Předválečný fotbalový „boom” přišel na přelomu 20 a 30 let, kdy Meteor dokázal remizovat s tehdejším mistrem českého venkova Č. L. Neštěmice, nebo jen těsně 4:5 prohrát s profi rezervou AC Sparta.

1939

Trmice šli nahoru nejen výkonově, ale i co se viditelnosti týče, čím dál častěji zde hrála rezerva AC Sparty, Union Žižkov, ČAFC Vinohrady a další přední pražské kluby. Tento „rozmach” přetrhla Válka, díky níž se v Trmicích na sedm let přestal hrát fotbal a na místě hřiště byly německými okupanty vystavěny lágry.

1946

Krátce po válce byla obnovena činnost trmického klubu, který ale musel svá utkání hrát na hřišti „V Jílovišti”. Roku 1946 byl založen první trmický mládežnický celek a od roku 1948 hrál dorosteneckou soutěž. Tohoto roku vstoupil SK Meteor do Sokola, a tak došlo k další změně názvu a to na Sokol Meteor Trmice. Roku 1949 vedení závodu Elektrárna Trmice převzalo celého místního Sokola a název Trmického fotbalu se opět měnil, tentokrát na ZSJ ElektroMeteor Trmice. Od tohoto roku má klub i „Béčko” a žáky. Hraje se převážně I. A, či I. B třída.

1952

Dalším zásahem do klubu byla všeobecná reorganizace sportovních jednot v letech 1952–1953, kdy veškerá činnost klubů přešla pod odborové složky, což mělo za následek změny historických názvů: Slavia Praha na Dynamo, AC Sparta na Spartak Sokolovo a třeba ligové Teplice sestoupily ze 3. místa v tabulce. Elektometeoru byl přidělen název Dynamo Trmice.

1955

Ve druhém velkém trmickém závodě – Metazu se zrodil další tým, Spartak Trmice. Oba kluby hráli do roku 1955 na hřišti „V Jílovišti”, tento fakt a masivní přispění občanů zřejmě přispělo k otevření staronového hřiště v Tyršově ul. (stávající hřiště). Na něm však nehrálo Dynamo, ale Spartak. Nemělo to však dlouhého trvání, protože záhy byly oba kluby opět sloučeny a zůstal jen jeden, tedy Dynamo Trmice.

1959

Roku 1959 si vedení Dynama vytyčilo úkol spočívající ve svépomocném postavení budovy, ve které se měla nacházet klubovna, kabiny, sociální zařízení i zázemí pro správce včetně bytu. Než se ale začalo stavět, muselo se slíbit, že bytová jednotka nebude uskutečněna. Roku 1962 na oslavy 40 let Trmického fotbalu se budovu skutečně podařilo dostavět a Dynamo tak mělo své zazemí.

1966

V šedesátých a sedmdesátých letech se Trmický fotbal dočkal největších poválečných úspěchů. „Áčko” vybojovalo dvakrát postup do nejvyšší krajské soutěže a prohloubila se práce s mládežnickými celky. První, tříleté účinkování v krajském přeboru vykopali fotbalisté roku 1966. Podruhé, tentokrát na čtyři roky se do krajského přeboru dostali roku 1974. To bylo zatím poslední účinkování Trmického fotbalu v Krajském přeboru. Dva roky po sestupu z kraje, Tedy roku 1980 přišel sestup i z I. A třídy a Trmice se na dlouhých 17 let usadily v I. B třídě. „Béčko” se střídavě pohybovalo v Okresním přeboru, nebo ve III. třídě. Klub pomalu začal strádat na lesku, a to hlavně díky odlivu obyvatel do sídlišť. Ne příliš dobré životní podmínky v Trmicích moc lidí nelákaly. Činnost klubu zajišťovala „hrstka nadšenců” – Děkujeme za to!!!

1993

Až devadesátá léta, která přinesla osamostatnění Trmic od Ústí nad Labem přinesla do fotbalu nový náboj, aktivitu a konečně i úspěchy. Do čela byl zvolen nynější předseda Miroslav Petr, a s přicházejícími sponzory se měnil i název klubu. Roku 1993 bylo Dynamo Trmice přejmenováno na REPLAST Trmice, o rok později na Meteor Trmice, a nedlouho potom se stal hlavním sponzorem Renault p. Evžena Vodrážky a Trmický klub měl zase nové jméno – EVAR Trmice. Roku 2001 toto přejmenovávání zamezil Městský úřad Trmice, který vzal klub pod svá křídla a název se ustálil na dnešním MSK Trmice.

Ke stažení: Rollupy 90 let 80×200 cm

Komentáře

0